Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Rynek filmowy Nowe media - nowe pokolenie Akademia Dzieci - Edukacja medialna w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA)

Nowe media - nowe pokolenie

Akademia Dzieci - Edukacja medialna w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA)

W polskiej szkole w ramach podstawy programowej nie istnieje taki przedmiot, jak edukacja medialna – mówi Anna Derwich z działu edukacji i badań w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA) opowiada o cieszącym się dużym zainteresowaniem programie Akademia Dzieci oraz potrzebie edukowania rodziców w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

Czym jest zainicjowana przez Państwa Akademia Dzieci?
To cykl warsztatów prowadzony od 2015 roku, w naszej zmodernizowanej siedzibie na warszawskim Służewie, cieszący się od samego początku sporym zainteresowaniem. Przeznaczony jest dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Na zajęcia zapraszamy w środy i piątki. Program pozwala dzieciom zrozumieć – poprzez grę, zabawę, ciekawostki – zjawiska i procesy związane z nowoczesnymi technologiami internetowego świata. Mogą się dowiedzieć m.in. czym jest Internet, czym proces komunikacji i jak się zmieniał przez stulecia, jak to się dzieje, że mail wysłany przez kogoś w Polsce może być natychmiast odebrany przez inną osobę w Stanach Zjednoczonych. W ramach Akademii Dzieci prowadzimy również warsztaty z historii utrwalania obrazu, historii fotografii, historii filmu. Razem z dziećmi zastanawiamy się też nad tym, jak ważna jest dla nas pamięć i jej przechowywanie oraz jak się ono zmieniało na przestrzeni dziejów – od kamiennych tablic po pendrive. Zachęcamy dzieci, by zastanowiły się nad urządzeniami, wśród których dorastają, traktując je najczęściej jak coś oczywistego. Zapraszamy także do zabawy pojęciami związanymi z działalnością NInA, które często wydają się trudne, jak archiwizacja czy digitalizacja. Staramy się tłumaczyć je w bardzo prosty sposób i przekonywać, dlaczego dzisiaj warto je znać i jaki mogą mieć związek z codziennym życiem.

Odwiedzające Narodowy Instytut Audiowizualny przedszkolaki miały już kontakt z Internetem?
Większość dzieci, które do nas przychodzą, miała już kontakt z Internetem, choćby poprzez telefon, ponieważ prawie każdy z rodziców posiada smartfon z dostępem do sieci. Najmłodsi mają w domu tablety, laptopy, komputery a sam Internet jest bardziej dostępny, niż jeszcze kilka lat temu. Widać jednak, że brakuje podstawowej wiedzy z zakresu edukacji medialnej, związanej także z bezpieczeństwem w sieci, dbaniem o własny wizerunek i swoje dane, budowaniem świadomości tego, że sieć nie jest miejscem, gdzie jesteśmy anonimowi. Dziś w Polsce jest coraz więcej programów edukujących w tym zakresie, ale ważne jest, by obejmowały również najmłodsze dzieci. Podczas warsztatów staramy się pokazać, że choć Internet służy początkowo przede wszystkim do zabawy, należy od przedszkola przygotowywać dzieci do bezpiecznego i świadomego wkroczenia w jego świat.

Czy dzieci rozmawiały już wcześniej z rodzicami o bezpieczeństwie w sieci – jak się Państwo orientują w tej kwestii? Czy też prowadzący warsztaty są ich pierwszym źródłem wiedzy na ten temat?
Jest bardzo różnie. W przypadku niektórych dzieci widać, że rodzice kontrolują to, co one robią na urządzeniach mobilnych, czy komputerze. Jednak spora liczba opiekunów nie zna reguł, jakimi rządzi się Internet, czego przykładem może być publikowanie zdjęć dzieci w portalach społecznościowych, bez myślenia o konsekwencjach, nie mówiąc już o właściwej edukacji swoich pociech. To nie wynika ze złych intencji, lecz z ich niewiedzy. Rodzice nie w pełni zdają sobie sprawę z tego, jak przenika się świat online`u i offline`u. To już nie są dwa osobne światy. To, co dzieje się w Internecie ma coraz częściej bezpośrednie przełożenie na nasze życie poza siecią. Dlatego rodzice również wymagają edukacji w tym zakresie. Właśnie z myślą o nich prowadzimy cykl wykładów „Zrozumieć pokolenie Z”. Podczas spotkań przybliżamy zjawiska, z którymi stykają się ich dzieci, rozmawiamy m.in. o społecznościowej stronie Internetu, o szybko zmieniających się trendach, o grach komputerowych, także o tym, dlaczego w niektóre z nich warto grać. Dodam, że na wykłady rodzice mogą zabrać dzieci, dla nich w tym czasie specjalne warsztaty prowadzą animatorzy.

Czy pod względem edukacji dotyczącej bezpieczeństwa w sieci odstajemy od europejskich standardów w tym zakresie, czy też nie?
Nie znam dużych, kompleksowych programów realizowanych w tym zakresie poza granicami Polski, ale mam wrażenie, że w naszym kraju mówi się już coraz więcej o bezpieczeństwie w sieci. Takie programy prowadzą przede wszystkim organizacje pozarządowe. Za granicą, na przykład w Kanadzie, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii w ramach szkolnej podstawy programowej istnieje taki przedmiot, jak edukacja medialna, często z elementami edukacji filmowej. W Polsce tego nie ma. Mamy jedynie informatykę, która traktuje o czymś zupełnie innym. Wydaje mi się, że na temat edukacji medialnej mówi się w szkole w dalszym ciągu za mało i raczej podczas spotkań z ekspertami, wyjść do innych instytucji.

Czy w Akademii Dzieci są również realizowane zagadnienia związane z edukacją filmową, czy też poruszacie ją przy okazji innych programów?
Zajmujemy się głównie edukacją medialną. Mamy wprawdzie tematy warsztatów związane z filmem – spotkania poświęcone początkom kina i historii ruchomego obrazu – ale nie skupiamy się na edukacji filmowej.

Kim są prowadzący zajęcia z dziećmi w Narodowym Instytucie Audiowizualnym?
Warsztaty są prowadzone przez naszą znakomitą animatorkę kultury, Agnieszkę Papis, przenoszącą na ich grunt doświadczenia wyniesione ze szkół demokratycznych, z którymi współpracuje.

Zajęcia w Akademii Dzieci trwają od początku marca. Czy dużo zgłosiło się do Państwa przedszkoli i szkół?
Zainteresowanie jest bardzo duże i do końca maja dysponujemy już tylko nielicznymi wolnymi miejscami. Zawsze jednak można się zapisać na listę rezerwową.

Czy program będzie kontynuowany po wakacjach?
Tak, oczywiście. Zapraszamy do śledzenia naszej strony www.nina.gov.pl. Z pewnością ogłosimy nowy cykl zajęć dla grup przedszkolnych i szkolnych a stale realizujemy spotkania i warsztaty dla rodziców z dziećmi, jak również dla seniorów.

 

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!