Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home RFF Śląsk RFF Śląsk - najważniejsze informacje

Kontakt: RFF Śląsk

RFF ŚląskRFF ŚląskŚląski Fundusz Filmowy
Instytucja Filmowa "Silesia-Film", ul. Górnicza 5, 40-008 Katowice
tel. (32) 206 88 61/63 wew. 103, fax: (32) 259 83 88
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona RFF: www.silesiafilm.com.pl | strona Komisji Filmowej: www.silesiafilm.com
dyrektor Mariusz Wróbel | osoba kontaktowa: Monika Domin-Podgórska

Śląski Fundusz Filmowy

RFF Śląsk - najważniejsze informacje

Śląski Fundusz Filmowy działa w strukturach Instytucji Filmowej „Silesia-Film”, która jest wojewódzką instytucją kultury i jest jedną z dwóch nadal działających instytucji filmowych – instytucji kultury w Polsce, powołanych w celu upowszechniania i popularyzowania artystycznej produkcji filmowej. Silesia-Film organizuje „Konkurs na wspieranie produkcji filmowej” – odpowiednik Regionalnego Funduszu Filmowego od 2008 roku.

Podstawowym kryterium zgłoszenia produkcji filmowej do konkursu jest jej powiązanie z Województwem Śląskim tematycznie, poprzez twórców lub miejsce realizacji. Treść wniosków jest zbliżona do wniosków jakie składają producenci do PISF. Instytucja ocenia wnioski pod względem formalnym, a eksperci treść merytoryczną i stronę finansową. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu i ustalenie wkładu finansowego Instytucji jako koproducenta należy do Komisji Konkursowej składającej się z czterech członków Rady Programowej Instytucji, w tym przedstawiciela Sejmiku  Województwa Śląskiego oraz Dyrektora Instytucji.

W przypadku filmów fabularnych oceny dokonuje 3 ekspertów, natomiast pozostałe projekty (filmy dokumentalne i animowane) są weryfikowane przez dwóch ekspertów. Wśród ekspertów oceniających projekty byli m.in.: Andrzej Fidyk, Maciej Dejczer czy Michał Rosa. Po ocenie formalnej i merytorycznej wnioski trafiają do Komisji Konkursowej, która podejmuje decyzje o przyznaniu dofinansowania ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.
 
Wsparcie Funduszu polega na udziale Instytucji Filmowej „Silesia Film”, jako koproducenta z wkładem finansowym.

Instytucja Filmowa „Silesia-Film” w Katowicach jest wojewódzką instytucją kultury, dla której organizatorem jest Zarząd Województwa Śląskiego. Nazwy Instytucji zmieniały się kilkakrotnie od marca roku 1946, kiedy to został powołany do życia „Film Polski”, przekształcony w Okręgowy Zarząd Kin (do 30.06.1959r.). Następnie Instytucja funkcjonowała pod następującymi nazwami: Wojewódzki Zarząd Kin, Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów, Okręgowa Instytucja Rozpowszechniania Filmów, Instytucja Filmowa Dystrybucji Filmów „Silesia-Film”, Państwowa Instytucja Filmowa „Silesia-Film”.

Do zadań statutowych Instytucji Filmowej „Silesia-Film" należy prowadzenie wszechstronnej działalności w dziedzinie kinematografii i ochrony zasobów sztuki filmowej. „Silesia-Film” realizuje zadania statutowe poprzez:

  • upowszechnianie i promocję twórczości i kultury filmowej ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego,
  • gromadzenie, opracowywanie, konserwacja i archiwizacja filmów i materiałów filmowych,
  • popularyzowanie regionalnej tradycji filmowej i wspieranie społecznego ruchu filmowego,
  • dystrybucję i rozpowszechnianie filmów (w tym szczególnie filmów o walorach artystycznych),
  • produkcję filmów, zwłaszcza utworów dokumentalnych i oświatowych o tematyce regionalnej oraz wspieranie i inicjowanie produkcji filmowej,
  • działalność w zakresie organizowania imprez kulturalnych,
  • prowadzenie działalności edukacyjnej.

Ponadto Instytucja obecnie prowadzi działalność kinową w następujących obiektach: „Światowid" w Katowicach, „Janosik" w Żywcu, „Panorama" w Chorzowie, „Bałtyk" w Raciborzu. Kinoteatr „Rialto” i „Centrum Sztuki Filmowej” w Katowicach nie są kinami w tradycyjnym rozumieniu.
Zadania CSF są określone szerzej. Na strukturę Centrum Sztuki Filmowej  składają się: Filmoteka Śląska (z wizualnią i czytelnią filmową) – jedyna regionalna filmoteka w Polsce wpisana do Międzynarodowej Federacji Archiwów Filmowych FIAF, Dział Promocji Filmu i Kina którego zadaniem jest upowszechnianie kultury filmowej w województwie śląskim m.in. współpraca z samorządami lokalnymi, DKF-ami, organizowanie warsztatów i szkoleń dla młodych twórców w tym akademii filmowych, konferencji, współorganizacja festiwali filmowych oraz wspieranie działalności sieci kin studyjnych i lokalnych poprzez realizację programu kopii dedykowanych (działanie prowadzone wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej), Zespół Produkcji i Usług Filmowych który dokumentuje sylwetki ważnych postaci dla naszego województwa, utrwala wydarzenia istotne dla regionu oraz produkuje filmy i udziela pomocy przy produkcjach filmowych twórcom związanym ze Śląskiem. Centrum Sztuki Filmowej zapewnia upowszechnianie sztuki filmowej w całym województwie i w różnych formach od wypożyczania filmów z Filmoteki Śląskiej do pomocy w postaci aportu sprzętu przy produkcjach filmowych. Centrum Sztuki Filmowej, które oddane zostało do użytku w październiku 2006 roku, powstało na bazie dawnego kina „Kosmos” – dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (75 %), ze środków Ministra Kultury (16,5 %) oraz z budżetu Województwa Śląskiego (8,5 %) w ramach ZPORR.

Kinoteatr Rialto, który został oddany do użytku po remoncie w roku 2005 ma inny profil funkcjonowania. Seanse filmowe nie są jedyną formą działalności tego obiektu. W „Rialcie” można posłuchać muzyki, obejrzeć małą formę teatralną oraz zorganizować konferencję.  Działania prowadzone w kinoteatrze „Rialto” stanowią uzupełnienie działalności upowszechniania kultury prowadzonej przez CSF.

Instytucja Filmowa „Silesia-Film” na stałe współpracuje z Uniwersytetem Śląskim - Wydziałem Radia i Telewizji oraz Zakładem Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach, Biblioteką Śląską, Akademią Sztuk Pięknych, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Filmoteką Narodową, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, dystrybutorami działającymi w Polsce i za granicą oraz wieloma instytucjami kultury w regionie.

Instytucja jest organizatorem Festiwalu Sztuki Filmowej „Celuloid Człowiek Cyfra” oraz współorganizatorem wielu imprez filmowych i festiwali odbywających się na terenie województwa śląskiego.

Od 2008 roku doszło Instytucji jeszcze jedno zadanie – szczególnie istotne dla twórców filmowych - organizacja „Konkursu na wspieranie produkcji filmowej” – odpowiednik regionalnego funduszu filmowego. Informacje dotyczące „Konkursu…” są zamieszczone na stronie internetowej Instytucji.

Dyrektorem Instytucji Filmowej „Silesia-Film” w Katowicach od października 2006 roku jest Cecylia Gasz-Płońska, sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Kina Polskie, Przewodniczącą Rady Nadzorczej HGSM w Katowicach. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Nauk Społecznych - politolog.

Instytucja Filmowa „Silesia Film”


oprac. Audiowizualni.pl

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!