Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Producenci zrzeszeni w KIPA Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
ul. Parkowa 1, 10-233  Olsztyn
tel. (89) 513 17 50, tel. kom. 501 506 400
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona RFF: www.funduszfilmowy.warmia.mazury.pl
osoba kontaktowa: Bogumił Osiński – Szef WMFF, Kierownik Regionalnego Biura Filmowego

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy w Olsztynie utworzony został 1 stycznia 2017 r. decyzją marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina. Była to odpowiedź na oczekiwania  środowiska twórców, realizujących na Warmii i Mazurach filmy fabularne  i  seriale telewizyjne, filmy dokumentalne i animacje. U podstaw decyzji legła  troska o efekt ekonomiczny województwa, jak  również promocja tej pięknej krainy, poprawa jej atrakcyjności wśród turystów i inwestorów-polskich i zagranicznych oraz producentów filmowych.

Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się zjawiskowymi plenerami, przyrodą i architekturą dawnych pałaców, obiektów sakralnych, unikatową małomiasteczkową zabudową. W wielu miejscowościach nadal spotkać można architekturę z minionego świata, wybrukowane kostką ulice, kręte dróżki i warmińskie kapliczki, krzyże, ruiny, zabytkowe mosty – Stańczyki. W niektórych wsiach po wyzwoleniu nie wybudowano żadnego domu, czas się zatrzymał. To wymarzone miejsce do realizacji filmów. Wystarczy postawić kamerę i kręcić… Nic więc dziwnego, że  każdego roku spotkać  można na Warmii i Mazurach ekipy filmowców, odnajdujących tu wymarzone lokacje produkcji filmowych.     

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, to regionalna pomoc dla przemysłu filmowego, która może funkcjonować w kilku płaszczyznach:

•dofinansowania produkcji filmowej w wysokości nie przekraczającej 50% kosztów produkcji

•inwestycji finansowej – dającej prawo do podziału przyszłych przychodów ze sprzedaży biletów do kin (w ramach umowy koproducenckiej zawartej z producentem filmu),

•doradztwa, pomocy w znalezieniu sponsorów, koproducentów, negocjowania warunków umów z lokalnymi przedsiębiorstwami, właścicielami hoteli, lokali, lokalizacji, prowadzenia dodatkowych castingów,

•ułatwień administracyjnych, autoryzacji policji,

•wkładów i świadczeń rzeczowych (obiekty, lokacje, opłaty i pokrywanie kosztów administracyjnych),

•koordynacji zadań o charakterze technicznym, logistycznym itp.

•rekomendacji w postaci specjalnego katalogu lokacji, obiektów i plenerów stanowiących potencjalne miejsca do realizacji filmów Film Location Guide (w przygotowaniu).

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy funkcjonuje w ramach Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, w dziale - Regionalne Biuro Filmowe.

Warunkiem udziału w konkursie jest powiązanie treści filmu  z regionem, a także  lokowanie produkcji na Warmii i Mazurach., co  jest gwarancją wydatkowania środków na tym obszarze oraz zaangażowania miejscowych kadr i sprzętu technicznego. 

Jak wynika z doświadczeń działających już Regionalnych Funduszy Filmowych, do regionu wraca od 100 do 300% środków pierwotnego dofinansowania. Tu odbywają się pierwsze pokazy filmu, którym towarzyszą specjalne wydarzenia promujące region.  Nie bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji o dotacji jest też związek biograficzny filmu i jego twórców z Warmią i Mazurami. Dotacje otrzymują najlepsze projekty wyłonione przez komisję konkursową, wcześniej rekomendowane przez grono ekspertów.

Pierwszy konkurs  ogłoszony w marcu 2017 r. rozstrzygnięty został w czerwcu ub.r. Marszałek Województwa przeznaczył na dofinansowanie produkcji filmowych pół miliona złotych. Dotacje otrzymały cztery spośród dziesięciu zgłoszonych projektów, w tym „Cicha Noc” debiut Piotra Domalewskiego, filmowe odkrycie roku, obraz uhonorowany Grand Prix Złotymi Lwami na 42.FPFF w Gdyni.

Taką samą kwotę przeznaczy WMFF na dofinansowanie najlepszych produkcji filmowych wyłonionych w wyniku II Konkursu ogłoszonego 2  listopada ub.roku, a rozstrzygnięcie którego nastąpi na przełomie lutego i marca 2018 roku.

 

oprac. Audiowizualni.pl 2016

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!