Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Program Recenzje polskiej literatury na potrzeby adaptacji filmowych

Program Recenzje polskiej literatury na potrzeby adaptacji filmowych został przygotowany przez KIPA we współpracy z Instytutem Książki, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, przy udziale wielu polskich wydawnictw. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W serwisie programu Recenzje znajdziecie państwo opracowane przez doświadczonych ekspertów recenzje i streszczenia współczesnych polskich powieści, które mogą zostać w przyszłości zaadaptowane na potrzeby scenariuszy filmowych. Każda z pozycji opatrzona jest dodatkowymi wskazówkami, sugestiami koniecznych zmian oraz profesjonalnym komentarzem. Część z omówionych dzieł literackich może zostać w całości przekształcona w scenariusz, w niektórych recenzenci sugerują konieczne zmiany, a w innych wykorzystania wart jest sam pomysł lub jeden z wątków.

Jeśli któryś z pomysłów wzbudzi państwa zainteresowanie, prosimy o kontakt z biurem KIPA - udostępnimy wybrane dzieło literackie, wszelkie niezbędne informacje dotyczące praw autorskich do ich ekranizacji  i pomożemy skontaktować się z autorami oraz wydawnictwami. Decydować będzie kolejność zgłoszeń, dlatego sugerujemy jak najszybszy kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W imieniu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i partnerów projektu zapraszamy także szefów wydawnictw do włączenia się w tę inicjatywę. Jeżeli posiadacie państwo w swoich zbiorach pozycje, które mają potencjał filmowy i mogłyby zostać zaadaptowane na potrzeby scenariusza, prosimy o przesłanie ich na adres: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, ul. Chełmska 21 bud 28C; 00-724 Warszawa, z dopiskiem „RECENZJE”.

Szczególnie zachęcamy do nadsyłania propozycji książkowych dedykowanych najmłodszym czytelnikom.

Kanon literatury polskiej (wartej sfilmowania)

Od 2010 roku Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Instytut Książki i Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej prowadzą dla filmowców program recenzji współczesnej literatury polskiej z nadzieją, że z czasem stanie się on przydatnym przewodnikiem po literaturze wartej sfilmowania. Program ten, spotkał się z dużym zainteresowaniem wydawców, autorów i producentów.

Przygotowywanie recenzji nasunęło inne kluczowe pytanie: Jakie książki z przeszłości warte są, by je sfilmować? Język literacki mógł się zestarzeć, ale przecież film i tak przekłada literacki pierwowzór na język filmu. Z całą pewnością takich książek - starszych, czasami współcześnie zapomnianych, lecz stanowiących interesujący materiał do adaptacji filmowej jest wiele. Dlatego też powstała idea stworzenia swoistego Kanonu literatury polskiej – tytułów, które powinny jak najszybciej zostać przeniesione na ekran.

Czytaj więcej: Kanon literatury polskiej (wartej sfilmowania)

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!