Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Aktualności Teksty problemowe Badania i analizy

Teksty problemowe - Badania i analizy

Kobiety w kinie. Reżyserki i producentki - analiza analiza badań Sundance Institute and Women In Film’s new Women Filmmakers Initiative i Raportu Centrum Badań nad Udziałem Kobiet w Telewizji i Filmie w San Diego

Układ sił w branży filmowej utrzymuje się od dwudziestu pięciu lat na tym samym poziomie. Zaledwie 7%  najbardziej dochodowych filmów było reżyserowanych przez kobiety. Różnica płci rozciąga się wzdłuż wszystkich stanowisk w filmie, od krytyków zaczynając a kończąc na operatorach. Dominujące trendy skutecznie utrwalają dysproporcję.

Czytaj więcej: Kobiety w kinie. Reżyserki i producentki - analiza analiza badań Sundance Institute and Women In...

Kobiety w branży filmowej - analiza danych statystycznych z USA

Kobiety w świecie filmu wciąż stanowią mniejszość. Statystyki z ostatnich lat pokazują dobitnie przewagę mężczyzn. Jedna reżyserka płci żeńskiej przypada na 15 męskich reżyserów. Wygląda na to, że nawet jeśli nadchodzi zmiana, to nie widać jej jeszcze na horyzoncie.

Czytaj więcej: Kobiety w branży filmowej - analiza danych statystycznych z USA

"Otwarte innowacje na pograniczu przemysłów kreatywnych, nauki i biznesu" - wyniki raportu

Od zaawansowania współpracy biznesu, nauki i administracji państwowej z przemysłami kreatywnymi będzie zależał stopień innowacyjność polskiej gospodarki. Docenienie kompetencji kreatywnych – zarówno w skali całego państwa, jak i poszczególnych firm, instytucji publicznych czy ośrodków naukowych – staje się niezbędne do uniknięcia pułapki średniego rozwoju. Dlatego tak ważne jest rozwijanie otwartych innowacji, partnerstw kreatywnych oraz nowych modeli inwestycyjnych – twierdzą autorzy raportu "Otwarte innowacje na pograniczu przemysłów kreatywnych, nauki i biznesu" (2017) przygotowanego wspólnie przez firmę doradczą PwC i Fish Ladder (studio projektów specjalnych Platige Image).

Czytaj więcej: "Otwarte innowacje na pograniczu przemysłów kreatywnych, nauki i biznesu" - wyniki raportu

Raporty na temat udziału kobiet w rynku audiowizualnym w Europie i USA - omówienie badań

Tylko jeden na pięć filmów realizowanych w Europie jest reżyserowany przez kobietę. To nowe dane zgromadzone przez EWA – European Women`s Audiovisual Network i efekt badań prowadzonych przez tę instytucję przez siedem lat. Co najciekawsze, pośród absolwentów szkół filmowych 44 procent stanowią kobiety, ale mniej niż połowa z nich dostaje się do, i pozostaje w, przemyśle filmowym.

Czytaj więcej: Raporty na temat udziału kobiet w rynku audiowizualnym w Europie i USA - omówienie badań

Czy kinematografia kręci się wokół dzieci? - raport z badań

Film dla dzieci stanowi istotne narządzie wychowania i edukacji przyszłych pokoleń. Pozwala poznać nowy język - język ruchomych obrazów i sprawić, że kontakt ze światem będzie bogaty a proces poznania bardziej różnorodny. Jednak to także kosztowna produkcja, która ze względu na ograniczoną widownię w wielu kinematografiach narodowych spychana jest na dalszy plan i przegrywa w konkurencji o środki z produkcjami dla dorosłego widza. Niestety tak jest także w Polsce, gdzie film dla dzieci traktowany jest jako „dzieło artystyczne drugiej kategorii”, a twórcy zajmujący się tematyką dziecięcą zbyt rzadko są doceniani.

Czytaj więcej: Czy kinematografia kręci się wokół dzieci? - raport z badań

Analiza wpływu zjawiska piractwa treści wideo na gospodarkę w Polsce - wyniki raportu

Prezentujemy wyniki przygotowanego przez firmę doradczą PwC na zlecenie Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał" raportu analizującego wpływ internetowego piractwa treści wideo na gospodarkę. W raporcie określono obecną skalę funkcjonowania serwisów internetowych umożliwiających pobieranie lub oglądanie pełnowartościowych treści wideo bez licencji, główne przyczyny jego występowania oraz zaproponowano rozwiązania, które mogą przyczynić się do ograniczenia tego zjawiska.

Czytaj więcej: Analiza wpływu zjawiska piractwa treści wideo na gospodarkę w Polsce - wyniki raportu

Profil obecnej i przyszłej widowni audiowizualnej - raport z badań

Komisja Europejska opublikowała wyniki badania „Profil obecnej i przyszłej widowni audiowizualnej”. Badanie daje obraz europejskiej publiczności filmowej i uświadamia jak tradycyjne sposoby docierania do widowni – premiery kinowe oraz tzw. okna dystrybucyjne – są coraz bardziej oderwane od rzeczywistych zachowań konsumentów.

Czytaj więcej: Profil obecnej i przyszłej widowni audiowizualnej - raport z badań

Świadomi twórcy - badanie kompetencji prawnych artystów - wyniki raportu

Prezentujemy wyniki projektu badawczego "Świadomi twórcy", który miał na celu sprawdzenie, jak w praktyce Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych służy podmiotom, dla ochrony których została stworzona. Badanie kierowane było do wszystkich, którzy zajmują się zawodowo działalnością twórczą – produkcją filmową, muzyczną, graficzną, teatralną, itp., a realizowało je Międzynarodowe Centrum Badań i Analiz ICRA przy opiece prawnej Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz Instytutu Prawa Ochrony Własności Intelektualnej UJ.

Czytaj więcej: Świadomi twórcy - badanie kompetencji prawnych artystów - wyniki raportu

Umowy z zakresu prawa autorskiego i wykonywanie praw zależnych [Magazyn Filmowy SFP]

Umowy z zakresu prawa autorskiego bardzo często zawierają klauzulę dotyczącą tzw. praw zależnych. Autorzy nie zawsze wiedzą co oznacza owa „zgoda na wykonywanie praw zależnych”, którą druga strona umowy chce sobie umownie zagwarantować.

Czytaj więcej: Umowy z zakresu prawa autorskiego i wykonywanie praw zależnych [Magazyn Filmowy SFP]

Umowy licencyjne i autorskie prawa majątkowe [Magazyn Filmowy SFP]

Autorskie prawa majątkowe podlegają rozporządzeniu poprzez zawarcie umowy licencyjnej lub przenoszącej prawa. Twórcy często nie mają świadomości, jak silną formą rozporządzania prawami jest ich przeniesienie na inne osoby.

Czytaj więcej: Umowy licencyjne i autorskie prawa majątkowe [Magazyn Filmowy SFP]

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!