Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Aktualności Teksty problemowe

Najnowsze teksty problemowe

Raporty na temat udziału kobiet w rynku audiowizualnym w Europie i USA - omówienie badań

Tylko jeden na pięć filmów realizowanych w Europie jest reżyserowany przez kobietę. To nowe dane zgromadzone przez EWA – European Women`s Audiovisual Network i efekt badań prowadzonych przez tę instytucję przez siedem lat. Co najciekawsze, pośród absolwentów szkół filmowych 44 procent stanowią kobiety, ale mniej niż połowa z nich dostaje się do, i pozostaje w, przemyśle filmowym.

Czytaj więcej: Raporty na temat udziału kobiet w rynku audiowizualnym w Europie i USA - omówienie badań

Historia: Ewa Petelska - kobieta w cieniu filmowego związku artystycznego

“Muszę mieć wewnętrzne przekonanie, że to, co robię, jest potrzebne i robię to najlepiej, jak umiem. Jeśli się nawet nie uda, pozostanie jedna rzecz: moja uczciwość.” Ewa Petelska przez ponad trzy dekady tworzyła wraz z Czesławem Petelskim znany reżyserski tandem. Dziś jest on w Polsce tak samo zapomniany, jak twórczy duet Franciszki i Stefana Themersonów, czy ciekawa spuścizna Wandy Jakubowskiej.

Czytaj więcej: Historia: Ewa Petelska - kobieta w cieniu filmowego związku artystycznego

Historia: Wanda Jakubowska - jedna z pierwszych reżyserów kobiet światowego kina

Jedna z pierwszych reżyserek światowego kina została w Polsce prawie całkowicie zapomniana. Tam, gdzie estetyka zahacza o propagandę a sztuka łączy się z polityką, łatwo o uproszczone oceny i niezrozumienie. Wanda Jakubowska wyreżyserowała trzynaście filmów fabularnych dla powojennego kina, z których zaledwie kilka przetrwało próbę czasu, ale pozostaje niekwestionowaną autorką wierną swoim ideowym przekonaniom.

Czytaj więcej: Historia: Wanda Jakubowska - jedna z pierwszych reżyserów kobiet światowego kina

Historia: Franciszka Themerson - pionierka polskiej awangardy filmowej

Razem z mężem, Stefanem, Franciszka Themerson tworzyła przedwojenną polską awangardę filmową. Małżeństwo zajmowało się również fotografią, malarstwem, scenografią teatralną, prozą, poezją konkretną i semantyczną, komponowaniem, filozofią, pisaniem i ilustrowaniem książek – w tym wielu dla dzieci, m.in. “Pan Tom buduje dom” - oraz ich wydawaniem. Przez sześćdziesiąt lat razem żyli i tworzyli, aż do 1988 roku.

Czytaj więcej: Historia: Franciszka Themerson - pionierka polskiej awangardy filmowej

Czy kinematografia kręci się wokół dzieci? - raport z badań

Film dla dzieci stanowi istotne narządzie wychowania i edukacji przyszłych pokoleń. Pozwala poznać nowy język - język ruchomych obrazów i sprawić, że kontakt ze światem będzie bogaty a proces poznania bardziej różnorodny. Jednak to także kosztowna produkcja, która ze względu na ograniczoną widownię w wielu kinematografiach narodowych spychana jest na dalszy plan i przegrywa w konkurencji o środki z produkcjami dla dorosłego widza. Niestety tak jest także w Polsce, gdzie film dla dzieci traktowany jest jako „dzieło artystyczne drugiej kategorii”, a twórcy zajmujący się tematyką dziecięcą zbyt rzadko są doceniani.

Czytaj więcej: Czy kinematografia kręci się wokół dzieci? - raport z badań

Wirtualna rzeczywistość - nowy trend, czy też media przyszłości?

Przyszłość pojawiających się nowości na rynku medialnym zawsze stoi pod znakiem zapytania. Część z nich staje się standardami, jak format HD, część zaś to raczej jedynie sezonowe nowinki technologiczne, jak np. Google Glass. Od 2015 roku światowym kierunkiem poszukiwań, wręcz trendem jest wirtualna rzeczywistość (Virtual Reality). Na festiwalach na całym świecie to temat numer jeden. Nie inaczej było w czasie kwietniowych targόw MIPTV 2016 w Cannes, gdzie po raz pierwszy organizatorzy przewidzieli wiele konferencji i wykładόw poświęconych tylko i wyłącznie wirtualnej rzeczywistości.

Czytaj więcej: Wirtualna rzeczywistość - nowy trend, czy też media przyszłości?

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!