Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Aktualności 3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi Cybulski Wilhelmi" w kilku miastach regionu

Aktualności

3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi Cybulski Wilhelmi" w kilku miastach regionu

3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi Cybulski Wilhelmi", organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze odbędzie się w dniach 12-16 lipca 2017 roku. Program tegorocznych zdarzeń obejmuje nie tylko zdarzenia organizowane w Zielonej Górze, ale także w Żarach, Szprotawie i Pałacu w Wiechlicach. Festiwal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji oraz związkach kina z literaturą i teatrem. Wyznacznikiem festiwalu jest także budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych.

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, małym mieście w powiecie zielonogórskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną już w kraju, przyjął od przydomka urodzonego tu Maćka Kozłowskiego: Kozzi Gangsta Festival. Pomysłodawcą nazwy był muzyk i przyjaciel aktora, Wiesław Hołdys. Społeczność Kargowej zapamiętała Kozłowskiego nie tylko jako aktora, ale przede wszystkim wrażliwego, dobrego człowieka. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym jaki uprawiał: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im niejednokrotnie talentem i kreacją, czasem wręcz kluczowych dla filmu.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Festival i Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od początku są to członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. C. Norwida w Zielonej Górze. Dyrektorem Festiwalu jest Andrzej Buck, a szefem organizacyjnym Anna Polus.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i ogromne powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do większego miasta – Zielonej Góry. Tak więc w 2015 roku Zielona Góra stała się miastem filmu, rokrocznie goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków i artystów aktywnych w różnych dziedzinach formy kultury, miastem pełnym filmów, spektakli teatralnych, koncertów, spotkań z twórcami, aktorami, rozmów o książkach, warsztatów filmowo-teatralnych.

Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji oraz związkach kina z literaturą i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu jest także budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Dlatego w kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Festiwal Filmu i Teatru Kozzi… i tu zawsze dwie ważne postaci kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi.

3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi Cybulski Wilhelmi" 12-16 lipca 2017 to kolejna odsłona filmowo-teatralnego wydarzenia. Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach, Szprotawie i Pałacu w Wiechlicach.

Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także konkurs obejmujący polskie filmy akcji wyprodukowane w latach 2016-2017: kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, kino prowincji. Jury, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych, przyzna statuetki Klaps 2017 w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2017 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2017 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2017 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Tegoroczne kino konkursowe to 10 najnowszych polskich produkcji filmowych z ostatnich dwóch lat.

Wśród gości "Kozzi Cybulski Wilhelmi", którzy zapowiedzieli przyjazd są m.in.: reżyser Wojciech Smarzowski, aktorki: Ewa Błaszczyk, Joanna Brodzik, Katarzyna Kołeczek, Agnieszka Mandat, aktorzy Piotr Machalica, Jacek Fedorowicz oraz satyryk, felietonista, tekściarz, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor Krzysztof Daukszewicz.

Niemiecka panorama to m.in: pokazy najnowszych filmów wyselekcjonowanych spośród produkcji zachodniego sąsiada w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Cottbus FilmFestival.

W programie również retrospektywa filmów Wojtka Smarzowskiego , m.in. Wołyń oraz filmy sensacyjne w cyklu Kozzi Gangsta Film, m.in. Jestem mordercą, reż. Maciej Pieprzyca czy Prosta historia o morderstwie, reż. Arkadiusz Jakubik.

Kino biograficzne reprezentują m.in. filmy: Powidoki, reż. Andrzej Wajda, Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński czy Sztuka kochania, reż. Maria Sadowska.

Lubuskie Konotacje to artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub związanymi pracą z regionem: aktorką Joanną Brodzik, która urodziła się w Krośnie Odrzańskim, a do Liceum Ogólnokształcącego chodziła w Zielonej Górze; reżyserką i scenarzystką, zielonogórzanką Dżamillą Ankiewicz, której filmy pokażemy w retrospektywie; Piotrem Machalicą, synem znanego aktora filmowego i teatralnego Henryka Machalicy, który w latach 1960-1963 związany był z Lubuskim Teatrem. Piotr Machalica wychowywał się w Zielonej Górze wspólnie z braćmi Krzysztofem i Aleksandrem.

Przystanek Teatralny to m.in. monodram Joanny Pawluśkiewicz Co modna Pani wiedzieć powinna? z udziałem aktorki młodego pokolenia Katarzyny Kołeczek.

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna, w postaci tradycyjnej oraz jako książka mówiona. Łukasz Maciejewski, autor interesujących wywiadów z gwiazdami Aktorki. Część trzecia, będzie podczas spotkań rozmawiał z zaproszonymi gośćmi. Będziemy prezentować książki: Lubię żyć. Ewa Błaszczyk w rozmowie z Agnieszką Litorowicz-Siegert:; Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z ...Iloną Łepkowską; Marek Rychcik: Roman Wilhelmi. I tak będę wielki!; Wołyń. Historia pewnego filmu, Jacek Fedorowicz: Będąc kolegą kierownikiem.

Festiwal uzupełni też szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszych odbiorców, m.in. przedstawienia i warsztaty teatralne, warsztaty literacko-manualne, wspólne gotowanie, czyli warsztaty kulinarne z Pracownią kulinarną EnceRęce, a także „Gry bez prądu”, czyli spotkanie z grami planszowymi, przeróżne animacje, gry i zabawy.

Szczegóły na stronie: www.festiwal.zgora.pl

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!