Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Aktualności Rusza nabór do Akceleratora dla młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego

Aktualności

Rusza nabór do Akceleratora dla młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych ogłasza nabór młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego do programu pilotażowego Akcelerator KIPA. Celem projektu jest budowa i koordynacja profesjonalnego centrum informacyjno-kompetencyjnego służącego zwiększeniu dynamiki rozwoju małych, niezależnych firm. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program akceleracyjny obejmuje stworzenie  platformy szeroko rozumianej współpracy sektora audiowizualnego z sektorem prywatnym, niezwiązanym z działalnością audiowizualną, rozwój sieci kontaktów branżowych oraz wymianę doświadczeń na temat skutecznych praktyk biznesowych. Podczas realizowanego  cyklu warsztatów i konsultacji uczestnicy Akceleratora KIPA otrzymają wielopłaszczyznowe wsparcie specjalistów w zakresie zarządzania, prawa, finansów, produkcji i marketingu. 

 

Czym jest Akcelerator KIPA

Projekt ma charakter ogólnopolski i oparty jest na zasadzie mentoringu, partnerskich relacji i pracy zespołowej. Ten nowatorski program z pogranicza kultury i biznesu umożliwia interdyscyplinarny transfer wiedzy oraz stymulację rozwoju młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego w celu zwiększenia ich konkurencyjności na rynku. Jego głównym założeniem jest wielostronne merytoryczne i metodyczne wsparcie uczestników oraz stworzenie centrum wymiany „know-how” w trakcie zorganizowanego cyklu spotkań. Każdy uczestnik Akceleratora KIPA będzie miał możliwość korzystania z doradztwa w zakresie prawa autorskiego, prawa pracy, finansów i zarządzania. Mentoringiem objęte zostaną obszary nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych oraz sfery biznesowe i marketingowe, promocja i dystrybucja. W ramach programu uczestnicy będą korzystać z doradztwa w  kwestiach prawno-podatkowych specyficznych dla branży kreatywnej oraz w obszarze własności intelektualnej, w tym: Kancelarii Adwokackiej Czyżewscy czy RBS - Rzączyńska Bukryj-Stoś Kancelaria Radców prawnych i Adwokatów oraz reprezentantów firm z sektora biznesowego.

Kierownikiem projektu Akceleratora jest Alicja Grawon-Jaksik - Dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Koordynacją zajmą się Aleksandra Kapłon oraz Maciej Dopierała. W razie jakichkolwiek pytań proszę kontaktować się z koordynatorami pod numerem telefonu (22) 840 59 01 lub drogą mailową :

Aleksandra Kapłon ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )

Maciej Dopierała ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).

Dla kogo jest ten program?

Akcelerator KIPA przeznaczony jest dla niezależnych przedsiębiorców do 30-ego roku życia związanych z branżą kreatywną (w szczególności audiowizualną) lub osób fizycznych wchodzących na rynek pracy, tj. absolwentów i studentów V roku szkół artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy prowadzą lub planują założenie swojej firmy.

Projekt przewidziany jest dla 20-stu uczestników. Selekcja kandydatów zostanie przeprowadzona na podstawie:

 • CV,
 • skrótowego opisu działalności firmy,
 • biznesplanu na najbliższe 3 lata,
 • prostej analizy SWOT,
 • listu motywacyjnego,
 • krótkiego wideo (2 minuty)  z prezentacją kandydata (kim jest, jaką prowadzi działalność, jak chce się rozwinąć, dlaczego chce wziąć udział w programie "Akcelerator młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego”).

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą powinny spełnić dodatkowo poniższe kryteria:

 • okres działania na rynku spółki bądź jednoosobowej działalności gospodarczej  - nie dłuższy niż 4 lata;
 • roczny przychód firmy, rozumiany jako wszelkie wpływy finansowe związane np. z produkcją audiowizualną (w tym z tytułu sprzedaży usług, dotacji, finansowych wkładów koprodukcyjnych, przychodów z dystrybucji, etc.) do wysokości 0,5 mln zł.

Dotychczasowy zakres działalności kandydatów powinien być związany z szeroko pojętą branżą audiowizualną, w tym m.in. z produkcją:

 • filmów fabularnych,
 • dokumentalnych,
 • reklamowych,
 • animacji,
 • mikrobudżetowych,
 • eksperymentalnych,
 • związanych z nowymi technologiami VR czy video 360.

Uczestnikami programu akceleracyjnego mogą zostać również osoby  bez doświadczeń zawodowych w branży audiowizualnej, ale pragnące rozwijać swój projekt lub biznes właśnie w  tym obszarze, np. absolwenci szkół artystycznych. Uczestnicy Akceleratora KIPA będą mogli również dołączyć do projektu prowadzonego przez innych w trakcie jego realizacji.

Zarys programowy

Akcelerator KIPA składa się z 3 głównych komponentów:

 • budowanie kompetencji i sieci kontaktów biznesowych w trakcie cyklu 6 spotkań warsztatowych (poza siedzibą KIPA), z których część zostanie zrealizowana według opracowanego przez Izbę harmonogramu, natomiast pozostałe będą odpowiedzią na projekty i propozycje zgłaszane przez uczestników Akceleratora;

 • mentoring – każdy uczestnik będzie miał możliwość indywidualnych konsultacji z wybranym specjalistą;

 • networking - nawiązywanie kontaktów branżowych z doświadczonymi przedstawicielami sektora AV w ramach comiesięcznych spotkań w siedzibie KIPA, podczas których uczestnicy spotkają się z sekcjami zrzeszonymi w Izbie, w tym z Sekcją Młodych Producentów, Sekcją Regionalnych Funduszy Filmowych, Sekcją Producentów Dokumentalnych i członkami Zarządu KIPA. Kontakty te nie tylko umożliwią poznanie branży audiowizualnej "od kuchni", lecz przede wszystkim stworzą uczestnikom realną szansę na nawiązanie przyszłej współpracy.

Proponowany zarys merytoryczny warsztatów:

 • Biznes to Biznes - biznesowe aspekty prowadzonej działalności;
 • Jak rozmawiać z inwestorami;
 • Specyfika własności intelektualnej – prawne aspekty działalności w sektorze kreatywnym;
 • Produkcyjniaki -  kolejne etapy produkcji i dotarcia do partnerów (prognozy, biznes plan, skomplikowane finanse, badanie rynku, recoupment plan);
 • Jak wyeksponować „business value” w projekcie dla potencjalnych partnerów;
 • Kreowanie strategii promocyjnej i narzędzi marketingowych.

Harmonogram 

Program akceleracyjny realizowany będzie od maja do grudnia 2017 r. Spotkanie organizacyjne odbędzie się  w czwartek, 25 maja b.r. o godz. 11:00 w siedzibie KIPA przy ul. Chełmskiej 21 b. 28c  w Warszawie (mapa do pobrania tutaj). Projekt obejmuje 6 spotkań warsztatowych poza KIPA oraz comiesięczne spotkania networkingowe w siedzibie Izby. Planowane są również indywidualne konsultacje z ekspertami/mentorami na zasadzie speedatingu na temat  bieżących kwestii bądź wątpliwości związanych ze zgłoszonym projektem czy prowadzoną firmą. Szczegółowy kalendarz wydarzeń oraz lokalizacja spotkań zostaną przesłane bezpośrednio uczestnikom.

Najistotniejsze daty:

 • 20 kwietnia 2017 r. – Rozpoczęcie rekrutacji
 • 16 maja 2017 r. – Zakończenie rekrutacji
 • 21 maja 2017 r. – Poinformowanie wybranych uczestników
 • 25 maja 2017 r. – Początek programu akceleracyjnego
 • 31 grudnia 2017 r. – Zakończenie programu akceleracyjnego

Przewidywane rezultaty:

 • opracowanie planu rozwoju firm, które zrealizowały program akceleracyjny;
 • wzmocnienie konkurencyjności oraz innowacyjności młodych przedsiębiorców sektora AV;
 • stworzenie warunków do wymiany wiedzy, kontaktów, dobrych praktyk z wykorzystaniem mentoringu;
 • podniesienie umiejętności miękkich (tzw. soft skills);
 • rozwój kompetencji kadr, w tym kadr zarządzających;
 • wzmocnienie świadomości ochrony prawno-autorskiej;
 • dostęp do polskiej i międzynarodowej sieci kontaktów;
 • zwiększenie wiedzy i dostępu do inwestorów oraz możliwości udziału w wydarzeniach branżowych (targi, festiwale, wizyty studyjne);
 • czerpanie z doświadczeń innych uczestników Akceleratora KIPA, w tym także z własnych, niefortunnych decyzji podejmowanych w ramach ćwiczeń podczas trwania programu.

Warunki oraz koszt uczestnictwa

Warunkiem udziału w Akceleratorze KIPA jest przesłanie poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego wraz z CV , listem motywacyjnym oraz krótkim wideo na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz uiszczenie kosztu uczestnictwa w wysokości 100 zł/ miesięcznie plus VAT (800 zł plus VAT za cały program). W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z biurem Izby mailowo na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie (22) 840 59 01.

DO POBRANIA:

Instrukcja do formularza zgłoszeniowego

Formularz zgłoszeniowy dla uczestników/uczestników z firmą

Formularz zgłoszeniowy dla uczestników z projektem


Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych od ponad 15. lat buduje i integruje przedsiębiorców, aby tworzyć lepsze warunki prowadzenia biznesu w polskiej branży audiowizualnej. Jest jedyną tego typu organizacją na rynku i jedną z największych organizacji otoczenia biznesu w Polsce, zrzeszającą ponad 140 podmiotów. Pomaga wzmacniać ich konkurencyjność i innowacyjność w biznesie, a przede wszystkim chroni interesy gospodarcze i ekonomiczne producentów zgodnie z przyjętą zasadą Razem tworzymy silną branżę.

PROJEKT DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO


 

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!