Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Aktualności

Aktualności

Fi:Re Film Restoration Summit Warsaw 2017

Polski Instytut Sztuki Filmowej organizuje Fi:Re Film Restoration Summit Warsaw 2017 - międzynarodową konferencję poświęconą cyfrowej rekonstrukcji dzieł polskiej kinematografii. W konferencji, odbywającej się 9-10 listopada w Warszawie, weźmie udział czołówka specjalistów od cyfrowej rekonstrukcji i digitalizacji dzieł filmowych.

Czytaj więcej: Fi:Re Film Restoration Summit Warsaw 2017

List otwarty do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie odwołania dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki

Polski Instytut Sztuki Filmowej jest podstawową instytucją służącą polskiej kinematografii w bardzo szerokim zakresie. Środowisko filmowców stworzyło ustawę o kinematografii, spowodowało, że została uchwalona, wygrało wszystkie sprawy przed sądami i trybunałami, które wytoczyli mu przeciwnicy, stworzyli Instytut i przez 12 lat, na bieżąco, pracuje nad jego udoskonalaniem. Pani Magdalena Sroka wygrała konkurs na dyrektora PISF, a ustawa określa czas trwania kadencji, sprawowania funkcji. Ustawa określa także przyczyny, które mogą być podstawą odwołania dyrektora w trakcie kadencji.

9 października 2017 roku Minister Kultury p. dr Piotr Gliński odwołał dyrektora Instytutu w środku kadencji, wbrew opinii Rady PISF. Obradom Rady towarzyszyła wspierająca obrady Rady pikieta filmowców Instytut filmowców – nie polityków. Pikieta została, zorganizowana przez spontanicznie powstałą grupę Kobiety Filmowcy, która wystosowała także apel wzywający do jedności środowiska.

W reakcji na decyzję Wicepremiera środowisko skupione w i wokół polskiej kinematografii napisało List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podpisały się pod nim najważniejsze organizacje zrzeszające filmowców różnych zawodów, członkowie tych organizacji oraz osoby niezrzeszone.

Zainteresowani podpisaniem się pod listem powinni wysłać wiadomość, zawierającą imię, nazwisko i zawód (ewentualnie przynależność organizacyjną) na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Bieżące informacje można śledzić na stronie: www.facebook.com/srodowskofilmowcow/
Najnowsze podpisy podawane są na bieżąco w wydarzeniu: www.facebook.com/events/1640813722609807/
List i spis podpisów (aktualizowany): Apele/List otwarty do MKiDN w sprawie odwołania dyrektor PISF

Czytaj więcej: List otwarty do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie odwołania dyrektor Polskiego...

10 europejskich projektów filmowych na Międzynarodowym Forum Koprodukcyjnym Regiofund 2017

Międzynarodowe Forum Koproducyjne Regiofund odbędzie się w Katowicach w dniach 4-7 października 2017 r. Wydarzenie skupia wokół siebie producentów filmowych, przedstawicieli europejskich funduszy filmowych, instytucji finansujących, samorządów terytorialnych, prywatnych inwestorów, nadawców telewizyjnych, a także agentów sprzedaży i dystrybutorów.

Czytaj więcej: 10 europejskich projektów filmowych na Międzynarodowym Forum Koprodukcyjnym Regiofund 2017

Przyznano nagrody Czarne Konie na 7. Ars Independent Festival 2017

Podczas 7. edycji Ars Independent Festival, po sześciu dniach trwania wydarzenia, widzowie zadecydowali o przyznaniu Czarnych Koni filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu. W czterech międzynarodowych konkursach o tytuł i statuetkę Czarnego Konia oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 euro ubiegali się autorzy produkcji z lat 2016/2017.

Czytaj więcej: Przyznano nagrody Czarne Konie na 7. Ars Independent Festival 2017

Warsztaty jednodniowe KIPA Sprawna Produkcja – Umowy dystrybucyjne

Już we wtorek 10 października 2017 w godzinach 10.00 – 15.00, w budynku Golden Floor Plaza, Al.Jerozolimskie 123 A odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu warsztatów KIPA Sprawna Produkcja.

Czytaj więcej: Warsztaty jednodniowe KIPA Sprawna Produkcja – Umowy dystrybucyjne

Laureaci 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Rozdano nagrody 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, której tegoroczną edycję określa się jako najlepszą od 1989 roku. Prezentujemy laureatów.

Czytaj więcej: Laureaci 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Wrocław w finale konkursu na najlepszą europejską lokację

Warszawa, 14 września 2017 - Wrocław znalazł się w finale konkursu na najlepszą europejską lokację filmową. Ulice, na których Spielberg kręcił „Most szpiegów“ konkurują z lokacjami z „Gry o tron“ czy „Mission Impossible“. Głosowanie internautów trwa do 25 października.

Czytaj więcej: Wrocław w finale konkursu na najlepszą europejską lokację

KATALOG POLSKIE FILMY 2018

W związku z przygotowaniami katalogu POLSKIE FILMY 2018 (wersja polska i angielska) Polski Instytut Sztuki Filmowej zwraca się z prośbą o zgłaszanie informacji o Państwa pełnometrażowych projektach fabularnych.

Czytaj więcej: KATALOG POLSKIE FILMY 2018

Programy Operacyjne PISF 2018

Wcześniej niż w poprzednich latach zostały udostępnione informacje o Programach Operacyjnych PISF (2018). 

 

Wątpliwości i pytania będzie można zgłaszać  przedstawicielom PISF podczas prezentacji na Festiwalu w Gdyni.

Przypominamy, że w konsultacjach dotyczących POPISF uczestniczyli  twórcy i producenci reprezentujący: SFP, Gildię Reżyserów Polskich, Gildię Polskich Reżyserów Dokumentalnych, Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, Studio im. Andrzeja Munka i KIPA.

Czytaj więcej: Programy Operacyjne PISF 2018

Wyniki IX konkursu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film

Zakończony został IX konkurs o udzielenie wsparcia finansowego przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film produkcjom filmowym związanym z województwem zachodniopomorskim, ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Szczecin i Miasta Koszalin,  mogących przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji tych miast i regionu oraz do budowania jego pozytywnego wizerunku. Do konkursu zgłoszono 13 projektów. 

Czytaj więcej: Wyniki IX konkursu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film

Nabór na jednodniowe warsztaty "Od zera do serwera" w ramach projektu KIPA2B

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych ogłasza nabór na jednodniowe warsztaty „Od zera do serwera”, które odbędą się 26 września br. w godz. 9:30-17:30 w Golden Floor Plaza przy al. Jerozolimskich 123A (15 piętro, sala 8) w Warszawie. To trzecie wydarzenie organizowane przez Izbę w ramach nowatorskiego projektu KIPA2B, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rozwój sektorów kreatywnych 2017”. 

Czytaj więcej: Nabór na jednodniowe warsztaty "Od zera do serwera" w ramach projektu KIPA2B

Kończy się nabór filmów w konkursie na spot o uczciwości w kulturze

Do 6 września 2017 r. można nadsyłać filmy konkursowe na spot promujący uczciwe korzystanie z kultury. Nie trzeba być profesjonalnym twórcą, by wziąć udział w konkursie. Liczy się kreatywność i umiejętność dotarcia z przekazem do odbiorcy. Spot można zrealizować kamerą, telefonem komórkowym lub przygotować animację. Zwycięzców poznamy na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Czytaj więcej: Kończy się nabór filmów w konkursie na spot o uczciwości w kulturze

Pokazy specjalne i uzupełniające podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Program filmowy 42. edycji FPFF to 50 obrazów startujących w Konkursie Głównym, Konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych, ale również liczne sekcje pozakonkursowe. Są wśród nich Pokazy Specjalne czy najnowsze produkcje filmowców związanych z Gdynią. Dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie.

Czytaj więcej: Pokazy specjalne i uzupełniające podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

7. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski - zapowiedź

Śmieszno-smutne historie o trudach i pięknie codzienności, narodowych traumach i wchodzeniu w dojrzałe życie. 7. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski zgłębia tajniki sztuki ironii i humoru w europejskim kinie. Wydarzenie zaplanowano w dniach 7-10 września 2017 r. w Sokołowisku koło Wałbrzycha.

Czytaj więcej: 7. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski - zapowiedź

ANIMARKT 2017 – fokus na koprodukcje i jeszcze więcej spotkań z mistrzami

Koprodukcje na rynku animacji to temat przewodni tegorocznej edycji ANIMARKT (Łódź, 2-6 października) – wydarzenia dla studentów i profesjonalistów związanych z branżą animacji. Panelom dyskusyjnym i prezentacjom nowych projektów będą towarzyszyć spotkania z doświadczonymi praktykami: m.in. o oświetleniu w filmie lalkowym, stawianiu pierwszych kroków w zawodzie animatora, a także bezpłatne profesjonalne warsztaty animacji lalkowej.

Czytaj więcej: ANIMARKT 2017 – fokus na koprodukcje i jeszcze więcej spotkań z mistrzami

Polska premiera odrestaurowanego cyfrowo „Mir kumen on” Aleksandra Forda

W Kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej Instytutu Audiowizualnego w Warszawie trwa Przegląd filmów Aleksandra Forda z lat 1933 - 1948. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć filmy Aleksandra Forda, jednego z najważniejszych twórców polskiego kina oraz spotkać wielu ciekawych gości specjalnych.

Czytaj więcej: Polska premiera odrestaurowanego cyfrowo „Mir kumen on” Aleksandra Forda

Kolejna odsłona sekcji Czysta klasyka - In Memoriam na 42. FPFF w Gdyni

Zbigniew Cybulski, Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Kieślowski, Witold Adamek, Edward Żebrowski, Krzysztof Krauze, Krzysztof Ptak… Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dorobek wybitnych polskich filmowców przywołają wybrane dzieła filmowe prezentowane w cyklu: Czysta klasyka – In Memoriam. Zaplanowano również dodatkowe Pokazy Specjalne – In Memoriam.

Czytaj więcej: Kolejna odsłona sekcji Czysta klasyka - In Memoriam na 42. FPFF w Gdyni

8. edycja Studia Nowe Horyzonty+ - podsumowanie

Studio Nowe Horyzonty+ organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Creative Europe Desk Polska to cztery dni warsztatów i wykładów dotyczących różnych aspektów promocji i rozwoju projektu. 8. edycja Studia Nowe Horyzonty+ odbyła się w dniach 5-8 sierpnia podczas 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (3-13 sierpnia 2017).

Czytaj więcej: 8. edycja Studia Nowe Horyzonty+ - podsumowanie

8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja - konkurs na krótki metraż

Bohaterem pierwszej sekcji programowej podczas Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie jeden z najbardziej utalentowanych kanadyjskich twórców współczesnego kina, który konsekwentnie buduje swój autorski styl. Denis Villeneuve zdobywa najważniejsze nagrody filmowe i zyskuje uznanie wśród krytyków na całym świecie – szybko znalazł się w gronie najbardziej rozchwytywanych osobowości hollywoodzkiego przemysłu filmowego.

Czytaj więcej: 8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja - konkurs na krótki metraż

"Western" zwycięzcą 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Podczas uroczystej gali w Kinie Nowe Horyzonty odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty spośród 12 filmów jury w składzie Gastón Solnicki, Hadas Ben Aroya, Gustavo Beck oraz Agnieszka Podsiadlik przyznało Grand Prix oraz 20 tysięcy euro filmowi "Western" (Niemcy, Bułgaria, Austria 2017) w reżyserii Valeski Grisebach. Wyróżnienie otrzymał film "Wszystkie miasta Północy" (All the Cities of the North, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra 2016) w reżyserii Danego Komljena.

Czytaj więcej: "Western" zwycięzcą 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!