Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Aktualności

Aktualności

Konkurs scenariuszowy Script Pro 2017 - zgłoszenia do 5 marca

Ruszyła 7. edycja najbardziej prestiżowego konkursu scenariuszowego w Polsce - Script Pro, który jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Fundację Off Camera. Partnerem konkursu jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Scenariusze można przysyłać do 5 marca, a ogłoszenie wyników nastąpi w maju podczas Festiwalu Netia Off Camera.

Czytaj więcej: Konkurs scenariuszowy Script Pro 2017 - zgłoszenia do 5 marca

„Na srebrnym globie” – kino Andrzeja Żuławskiego

Wyjątkowy przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego został przygotowany przez Filmotekę Śląską, komórkę Instytucji Filmowej zajmującą się popularyzacją filmowego dziedzictwa. Po styczniowym spotkaniu z prowokacyjną twórczością Dereka Jarmana, czas na przypomnienie jednego z największych skandalistów, prowokatorów i artystów w historii polskiego kina, Andrzeja Żuławskiego. Przegląd rozpoczyna się 17 lutego, w pierwszą rocznicę śmierci artysty i potrwa do 27 lutego.

Czytaj więcej: „Na srebrnym globie” – kino Andrzeja Żuławskiego

10. Netia Off Camera 2016 - sekcje „Ludzie to fikcja?” i „Silna płeć”

Hołd złożony kobietom i filmy zaburzające opozycje między naturą a kulturą, zwierzęcym a ludzkim, człowiekiem a maszyną znalazły się w programie 10. Netia Off Camera 2017 w Krakowie.

Czytaj więcej: 10. Netia Off Camera 2016 - sekcje „Ludzie to fikcja?” i „Silna płeć”

Czwarty numer "Polish Film Magazine" dostępny online

9 lutego 2017 r. ukazał się czwarty numer "Polish Film Magazine", anglojęzycznej publikacji z aktualnościami z polskiego rynku filmowego, przygotowywanej przez Film Commission Poland. Magazyn dystrybuowany jest na targach European Film Market w Berlinie oraz dostępny online.

Czytaj więcej: Czwarty numer "Polish Film Magazine" dostępny online

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) piąty raz wręczy swoje nagrody

26 lutego 2017 r. odbędzie się Gala Nagród PSC (Polish Society of Cinematographers), podczas której Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz piąty uhonoruje swoją nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego. Nominowani twórcy to autorzy zdjęć do produkcji, które mogliśmy ujrzeć na ekranach polskich kin w 2016 r. Konkurs ma charakter dwuetapowy. Spośród zgłoszonych 37 filmów, członkowie Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych wybrali 5, które zakwalifikowały się do drugiego etapu głosowania. 

Czytaj więcej: Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) piąty raz wręczy swoje nagrody

Kolejne projekty filmowe wspierane w ramach programu CeTA Film Studio

W Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu trwają zdjęcia do filmu eksperymentalnego „Matka”. Realizowany przez młodych twórców projekt to jedna z kilku inicjatyw, które w ramach programu CeTA Film Studio wspiera Centrum Technologii Audiowizualnych.

Czytaj więcej: Kolejne projekty filmowe wspierane w ramach programu CeTA Film Studio

Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

7 lutego 2017 roku o godzinie 12.00, w siedzibie ASP w Warszawie zostały ogłoszone nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej, odpowiednika francuskich Cezarów, czeskich Lwów czy hiszpańskich Goi. Tegoroczna edycja konkursu rozpoczęła się 16 stycznia 2017 roku wysłaniem kart przez wiodącą na rynku firmę doradczo-audytorską PwC do ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Pierwsza tura głosowania zakończyła się o północy 2 lutego. Do momentu publicznego otwarcia kopert wyniki głosowania członków Polskiej Akademii Filmowej znane były jedynie PwC.

Czytaj więcej: Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017

Przyznano Nagrody im. Andrzeja Munka

Przyznano Nagrody im. Andrzeja Munka w konkursie organizowanym przez Szkołę Filmową w Łodzi. Jury Konkursu im. Andrzeja Munka w składzie: Xawery Żuławski, Radek Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska, Michał Dymek przyznało nagrody oraz 10 000 zł twórcom filmów "Maquinaria Panamericana" oraz "Zud".

Czytaj więcej: Przyznano Nagrody im. Andrzeja Munka

Usługi doradztwa podatkowego dla Członków KIPA

Miło nam poinformować, że w 2017 r. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych kontynuuje system dofinansowania usług doradztwa podatkowego dla Członków KIPA. 

Zaloguj się, aby zobaczyć. Skorzystaj z zakładki [Logowanie] na górze po prawej.

Oscary 2017 - Lista nominowanych

Ogłoszono listę nominowanych do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Honorowe nagrody Akademii otrzymają w tym roku: Jackie Chan, Anne V. Coates, Lynn Stalmaster i Frederick Wiseman. Najsilniejszym kandydatem do Oscara jest musical "La La Land", który otrzymał 14 nominacji i wyrównał tym samym rekord filmów "Wszystko o Ewie" oraz "Titanic".

Czytaj więcej: Oscary 2017 - Lista nominowanych

Trwa nabór na European Social Documentary (ESoDoc)

Trwa przyjmowanie zgłoszeń na warsztaty ESoDoc (European Social Documentary), które są skierowane do profesjonalistów audiowizualnych chcących zwiększyć wpływ i zasięg swoich filmów dokumentalnych oraz projektów crossmedialnych. Termin nadsyłania aplikacji to 20 stycznia 2017 r.

Czytaj więcej: Trwa nabór na European Social Documentary (ESoDoc)

Spotkanie informacyjne programu Kreatywna Europa

24 stycznia 2017 r. o godzinie 16.00 zaplanowano spotkanie informacyjne programu Kreatywna Europa w Punkcie  Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa, prowadzonym przez Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Spotkanie odbędzie się w ramach Europejskiego Wykładu Otwartego pt. Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Kreatywna Europa – komponent Kultura.

Czytaj więcej: Spotkanie informacyjne programu Kreatywna Europa

Filmy z 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci trafią do polskich kin

Do polskich kin w pierwszym półroczu 2017 r. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wprowadzi trzy filmy dla młodej widowni.

Czytaj więcej: Filmy z 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci trafią do polskich kin

Aukcje filmowe na rzecz WOŚP

Polski Instytut Sztuki Filmowej po raz szósty rozpoczął filmowe aukcje na rzecz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 25. finał WOŚP zaplanowany został na 15 stycznia 2017 r. W tym roku, na koordynowanych przez PISF aukcjach, można licytować ufundowaną przez Restaurację „Kultura” kolację Agnieszką Holland - najbardziej utytułowaną polską reżyserką, która ma na swoim koncie m.in. filmy „Kobieta samotna”, „Gorzkie żniwa”, „Zabić księdza”, „Europa, Europa”, „Olivier, Olivier”, „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” czy „W ciemności”.

Czytaj więcej: Aukcje filmowe na rzecz WOŚP

50. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego

9 stycznia 2016 r. w Katowicach zaplanowano obchody 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Rocznicowe wydarzenie inauguruje przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, który zaplanowano w kinie Kosmos. Przeglądowi towarzyszyć będą spotkania ze współpracownikami aktora oraz promocja książki Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto”.

Czytaj więcej: 50. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego

Kino według Marii Janion - przegląd filmów

W dniach 3–8 stycznia 2017 r. w gdańskim klubie Żak, a w dniach 13-19 stycznia 2017 r. w warszawskim kinie Muranów odbędzie się przegląd filmów "Kino według Marii Janion", dedykowany profesor z okazji Jubileuszu 90. urodzin (24 grudnia 2016 r.). „Kino jest sztuką demokratyczną w najwyższym stopniu” – mówiła prof. Janion, wyprowadzając jego rodowód z romantycznej kultury popularnej, i zgodnie z tym przeświadczeniem analizowała filmy nie tylko na seminariach akademickich (głównie na Uniwersytecie Gdańskim), ale też w wykładach i dyskusjach otwartych dla szerszej publiczności, współpracując między innymi z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Hybrydy” w Warszawie czy z Festiwalem Nowe Horyzonty.

Program przeglądu w niewielkim tylko stopniu oddaje zakres filmowych zainteresowań Marii Janion, ilustruje jednak najważniejsze tematy podejmowane przez Profesor: dwoistość ludzkiej natury, demoniczną stronę bytu, nieprzeniknioną tajemnicę egzystencji, hipnotyczny powab zła (zwłaszcza faszyzmu), dialektykę rewolucji, tragiczną ironię losu.

Przeglądowi towarzyszyć będzie debata „Kino i fantazmaty”. Spotkanie z udziałem, Tadeusza Sobolewskiego („Gazeta Wyborcza”), prof. Małgorzaty Szpakowskiej (Instytut Kultury Polskiej UW) oraz pomysłodawcy projektu, prof. Zbigniewa Majchrowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, poprowadzi Iwona Kurz.

Program pokazów w Warszawie:

13.01 (piątek)
godz. 18.00 - Nosferatu – symfonia grozy, reż. F.W. Murnau
godz. 20.00 - Nosferatu wampir, reż. Werner Herzog

14.01 (sobota)
godz. 16.00 - Król Edyp, reż. Pier Paolo Pasolini
godz. 18.00 - Zagadka Kaspara Hausera, reż. Werner Herzog

15.01 (niedziela)
godz. 16.00 - Obłoki Marii Janion, reż. Krzysztof Bukowski oraz Bunt Janion, reż. Agnieszka Arnold
godz. 18.00 - Danton, reż. Andrzej Wajda
godz. 20.30 - Pasja, reż. Stanisław Różewicz

16.01 (poniedziałek)
godz. 18.00 - Gorączka, reż. Agnieszka Holland

17.01 (wtorek)
godz. 19.00 - Miłość Adeli H, reż. François Truffaut

godz. 20.40 - Debata Kino i fantazmaty z udziałem Tadeusza Sobolewskiego („Gazeta Wyborcza”), prof. Małgorzaty Szpakowskiej (Instytut Kultury Polskiej UW) oraz prof. Zbigniewa Majchrowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzenie: Iwona Kurz.

18.01 (środa)
godz. 19.00 - Zmierzch bogów, reż. Luchino Visconti

19.01 (czwartek)
godz. 19.00 - Blaszany bębenek, reż. Volker Schlöndorff

Organizatorzy: Klub Żak, Miasto Gdańsk, Pracownia Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Współorganizatorzy: Polska Akademia Nauk, Instytut Badań Literackich PAN, Komitet Nauk o Literaturze PAN, Gutek Film
Partnerzy: Goethe-Institut w Warszawie, Instytut Francuski w Warszawie, Włoski Instytut Kultury w Warszawie

Zaproszenie do ogólnopolskiego badania sektora filmowego branży audiowizualnej

Rynek audiowizualny stanowi część przemysłów kreatywnych – jego rozwój oznacza wzrost liczby miejsc pracy zarówno w samej branży, jak i w sektorach z nią powiązanych (choćby w sektorze muzycznym, wydawniczym, gier video, czy intensywnie promowanym w ostatnich latach wzornictwie). Przy odpowiedniej stymulacji ze strony państwa sektor audiowizualny jest w stanie tworzyć nowe miejsca pracy i wartość dodaną dla gospodarki, wymaga to jednak dostosowania zasobów pracy do popytu na nią, uwzględniając przy tym potrzeby przedsiębiorstw i  instytucji działających w sektorze.

Czytaj więcej: Zaproszenie do ogólnopolskiego badania sektora filmowego branży audiowizualnej

Krakow Film Commission partnerem jednej z najważniejszych inicjatyw filmowych w Europie

Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission jako jedyni polscy partnerzy strategiczni dołączyli do prestiżowego, silnego, międzynarodowego partnerstwa, którego zadaniem jest stworzenie profesjonalnej platformy oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi niskobudżetowej produkcji filmowej. Do środy (14 grudnia) trwa nabór do całorocznego cyklu szkoleń dotyczących developmentu niskobudżetowych produkcji filmowych, który odbywa się w ramach tej międzynarodowej inicjatywy.

Czytaj więcej: Krakow Film Commission partnerem jednej z najważniejszych inicjatyw filmowych w Europie

MINI-MEET Clearing rights: scenariusz - Czysta praktyka, warsztaty i ćwiczenia!

Ogłaszamy nabór na ostatnie w tym roku Mini-Meet – praktyczne ćwiczenia na umowie, prowadzone przez mec. Krzysztofa Czyżewskiego. Warsztaty odbędą się w dniu 6 grudnia (wtorek) godz. 10:00 – 14:00 w siedzibie KIPA przy ul. Chełmskiej 21 bud. 28c.

MINI-MEET „Clearing rights: scenariusz”

Do tej pory odbyły się trzy spotkania Mini-Meet tj. ćwiczenia na umowie dystrybucyjnej, umowie koprodukcyjnej oraz dotyczące clearing rights w muzyce. Kolejne czwarte spotkanie Mini-Meet będzie poświęcone clearing rights w scenariuszu m.in. w trakcie symulacji negocjowania umowy:

•   zmierzymy się z tematyką nabywania praw do podstawy literackiej do filmu lub serialu;

•   ustalimy jak zabezpieczyć producenta w procesie powstawania scenariusza;

•   wskażemy jakie prawa są mu potrzebne;

•   przedyskutujemy funkcjonujące na rynku modele wynagrodzeń;

•   omówimy też niezbędne kwestie dotyczące pozyskiwania i wykonywania opcji;

•   poradzimy sobie z tematem adaptacji książek na potrzeby filmów.  

Czytaj więcej: MINI-MEET Clearing rights: scenariusz - Czysta praktyka, warsztaty i ćwiczenia!

Akademia Przedsiębiorcy 2016 „Nowoczesne technologie i nowe rynki szansą na rozwój Twojego biznesu”

Bank Zachodni WBK oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND zapraszają do udziału w konferencji „Nowoczesne technologie i nowe rynki szansą na rozwój Twojego biznesu”, która odbędzie się w Legionowie w dniu 29.11.2016 r., w Zielonce 30.11.2016, Pruszkowie 01.12.2016, Warszawie 06.12.2016, Piasecznie 07.12.2016 w ramach Akademii Przedsiębiorcy. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych jest partnerem wydarzeń.

Akademia Przedsiębiorcy to cykl bezpłatnych prelekcji i warsztatów motywacyjno-edukacyjnych, skierowanych do polskich przedsiębiorców. Tegoroczna, VIII już edycja, poświęcona będzie nowoczesnym technologiem wspierającym rozwój biznesu i wejście firmy na arenę międzynarodową. Uczestnicy zdobędą narzędzia, dzięki którym będą mogli poruszać się ze swoją firmą w świecie wirtualnym. Program zachęca polskich przedsiębiorców do wykorzystywania potencjału Internetu i nowoczesnych technologii do promocji swojego biznesu czy świadczonych usług, pokazuje jak digital może wesprzeć rozwój firmy planującej ekspansję na rynki zagraniczne, jak drogą internetową pozyskać nowego kontrahenta i wreszcie jak sfinalizować transakcję w innej walucie.

Powodów coraz większego zainteresowania promocją firmy, przedsiębiorstwa w dobie Internetu jest po prostu jego efektywność opłacona relatywnie niewielkim kosztem promocji.  Dzięki łatwym do opanowania narzędziom jakie oferują aplikacje Internetowe typu Facebook Instagram czy Skype, firma z łatwością może otworzyć się na nowe horyzonty, zwiększając swoja rozpoznawalność a docelowo poszerzając grupę klientów, w myśl „Kieruj swoim interesem, inaczej on pokieruje Tobą” Benjamin Franklin. 

Nowe rynki to nie tylko nowi kontrahenci, ale też nowe wymagania co do jakości, inne sposoby promocji czy odmienny charakter konkurencji. Tak więc warto wchodzić na zagraniczne rynki, a na pytanie „od czego zacząć?” odpowiedzą podczas konferencji eksperci. Przedsiębiorcy otrzymają praktyczne wskazówki w zakresie nowych ścieżek rozwoju i współpracy z kontrahentami zagranicznymi.

Program szkoleń tury jesiennej obejmie 34 miasta, w których bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców poprowadzą eksperci handlu zagranicznego Banku Zachodniego WBK i Funduszu Poręczeń Kredytowych POLFUND, niekwestionowani specjaliści w dziedzinie nowoczesnych technologii-Microsoft, prezesi polskich firm, które podbiły rynki zagraniczne oraz Olaf Osica dyrektor ds. oceny ryzyka w Polityka Insight, doktor nauk politycznych i społecznych Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.

Uczestnicy dowiedzą się jak wykorzystać szanse biznesowe i zwiększyć swoją konkurencyjność dzięki możliwościom jakie dają Internet i nowoczesne technologie, jak bez barier podbić rynki międzynarodowe i jak wyniki referendum w Wielkiej Brytanii mogą wpłynąć na działalność polskich firm.

Szczegóły na www.akademia-przebdsiębiorcy.pl lub pod numerem infolinii 22 267 39 98.

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!